Kredi Çekerek İş Kurmak Ne Kadar Doğru Olur?

Birçok finansal ihtiyacımızı karşılamak için sık sık banka kredileri kullandığımız gibi iş kurmak içinde banka kredisi kullanabiliriz. İyi bir fikriniz varsa ve artık ticaretle uğraşmak istiyorsanız bankadan çekeceğiniz krediyi sermaye olarak kullanabilirsiniz. İleri ki dönemlerde maddi açıdan sıkıntı yaşamamak için kredi çekerek iş kurmanın avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirerek yola çıkmanız gerekmektedir.

Eğer bir banka kredisi ile iş kurmak istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken şey nakit ihtiyacınızı iyi belirlemek olacaktır. Çünkü kredi alacağınız bankada verdiği paranın nerelerde kullanılacağını bilmek isteyecektir. Yapacağınız iş için ne kadar bir kredi yeterli olacağını, kurulum aşamasında ki masraflarınızı ve giderlerinizi tespit etmeniz çok önemlidir.

İşinizin ilk kurulum aşamasında oluşacak stopaj ve vergi levhası gibi giderlere ayıracağınız maliyetleri hesaplamanız gerekmektedir. Gerek şahıs şirketi gerekse limited şirket kurun kurulum esnasında mutlaka bazı masraflarınız olacaktır. Şirket kurulduktan sonra bir muhasebeciye ihtiyacınız olacaktır.Ona da aylık bir bedel ödeyeceğini için şirket giderleriniz içerinde değerlendirmeyi unutmamalısınız.

İş kurmak için kullanacağınız kredinin aslında kendi paranız olmadığını göz önünden kaçırmamanız gerekmektedir. İş modelinizi iyi oluşturmalı kar oranınızın çektiğiniz krediyi ödeme noktasında sizi sıkıntıya düşürmeyeceği noktasında iyi bir planlama yapmalısınız.

Yeni bir iş kurmak için hangi bankaya başvurursanız başvurun size iş kurma kredisi olarak kullanılabilen bir kredi planı sunacaklardır. Burada size düşen bankalar arasında araştırma yaparak iş kurma kredilerini karşılaştırmak olacaktır.Düşük faiz oranlarında ve uzun vadeli geri ödeme koşullarında Kobi kredilerini de işinizi kurarken sermaye olarak kullanabilirsiniz. İş kurmak için evinizi ipotek ettirerek kredi kullanabilirsiniz. Bu size kredi anlamında nakit sağlamada hızlı ve kolay bir çözüm gibi gözükebilir. Ancak kuracağınız işte eğer şartlar yolunda gitmezse ve ödemelerinizi yapamaz hale gelirseniz banka ipotek altında ki evinize el koyabilir. Bu durumda aynı zamanda evsiz de kalabilirsiniz.

Evinizi teminat olarak göstermeyi düşünüyorsanız bu riski mutlaka dikkatlice düşünmelisiniz. Yani kurduğunuz işte her şeyin yolunda gittiğini ve para kazandığınızı düşündüğünüz gibi işlerin yolunda gitmediği durumlarda oluşacak finansal ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayabileceğinizi de düşünmeniz gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *