Tefecilik Cezası

Tefecilik anayasa da suçlar arasında yer almaktadır ve her suçun cezai yaptırımı olduğu gibi tefecilik cezası da vardır. Makalemizde size tefecilik cezası nedir, kapsamları nelerdir kısaca ve net şekilde anlatmaya çalışacağız.

Tefecilik cezası anayasa da cezası tam olarak ‘’Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.’’ Cümlesi ile yer almaktadır. 5237 sayılı kanunun 241. Maddesinde yer almaktadır bu durum.

Tefecilik suçu ile açılmış mahkemelere, örnek dosyalara ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz. Tefecilik yapmak suç olsa da tefeciden para almak suç değildir. Ciddi cezaları ve yaptırımları olmasına rağmen tefecilik işi yapan bununla kazançlarını sağlayan onlarca kişi bulunmaktadır.

Suç teşkil ettiği için tefecilere ulaşmak kolay değil, ulaştığınızda da sizin hakkınızda küçük bir araştırma yaparak polis olup olmadığınızdan emin olduktan sonra size yardımcı olabilirler. Tefecilik cezası yukarıda belirttiğimiz şekilde oldukça nettir ve tefecilik yapmak kesinlik ile yasaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *